2024 03 15 hulajnogiZgodnie z wcześniejszą zapowiedzią od 8 marca br. na ulice Nowogardu powróciły e-hulajnogi. Gmina nawiązała współpracę z globalnym liderem mikromobilności firmą TIER. Poruszając się e-hulajnogą i parkując ją, musimy przestrzegać przepisów oraz szanować innych uczestników ruchu. E-hulajnogą można jeździć wyłącznie  w pojedynkę oraz zabronione są przejazdy po spożyciu alkoholu. Zaparkowany pojazd nie powinien blokować przejścia lub przejazdu, a zakazy parkowania oznaczone znakiem drogowym, obowiązują również kierowców hulajnóg. Na co dzień o porządek w przestrzeni miejskiej dba zespół operacyjny marki. Istnieje  również możliwość samodzielnego zgłoszenia niepoprawnie pozostawionej hulajnogi za pośrednictwem infolinii w aplikacji TIER.  Według obowiązujących przepisów, do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, dozwolone jest przemieszczanie się ulicą, o ile obowiązuje na danej przestrzeni ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto, maksymalna prędkość z jaką można się przemieszczać e-hulajnogą to 20 km/h. Użytkownik e-hulajnogi może poruszać się chodnikiem, gdy w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Należy pamiętać jednak, że użytkownik e-hulajnogi poruszający się po chodniku ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu, a także, że powinien przemieszczać się z prędkością zbliżoną pieszym.

Z informacji otrzymanych od firmy TIER, aby zacząć jeździć e-hulajnogą należy pobrać aplikację, zarejestrować się i przypisać swoją metodę płatności. Następnie znaleźć e-hulajnogę na mapie lub na ulicy i odblokować ją skanując umieszczony na niej kod QR za pomocą aplikacji. Aby zakończyć jazdę, należy znaleźć bezpieczne miejsce  do zaparkowania, opuścić podpórkę, otworzyć aplikację TIER i dotknąć przycisk "Zakończ przejazd". Minuta jazdy e-hulajnogą TIER kosztuje 0,69 zł, natomiast opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 3,00 zł.

Serdecznie zachęcamy Państwa do korzystania z tej wygodnej formy przemieszczania się po mieście, gdyż pojazdy te nie emitują spalin, co znacząco wpływa na lepszą jakość powietrza czy zmniejszanie się poziomu smogu. 

Wydział GKMiOŚ
Anna Wojsznis