Od dłuższego czasu do Urzędu Miejskiego w Nowogardzie napływały skargi mieszkańców osiedla Bema i Leśna o notorycznym łamaniu przez kierowców zakazu wynikającego z art. 26 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 23 czerwca 1997 r. „prawo o ruchu drogowym” (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137) tzn. „zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych”.

Zgodnie z przepisami wyżej wymienionej ustawy, przejście dla pieszych to miejsce szczególnie niebezpieczne, obwarowane wieloma zakazami mającymi na celu maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa pieszych. Przez przejście dla pieszych zabronione jest nie tylko przejeżdżanie wzdłużne pojazdem samochodowym, ale również rowerem lub motorowerem, a pieszy musi mieć zapewnioną dobrą widoczność, umożliwiającą bezpieczne wejście na przejście. Jak słusznie autor artykułu zauważył słupki zostały ustawione przy przejściach dla pieszych w celu fizycznego wymuszenia na kierowcach przestrzegania przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym. Działanie to ma na celu, przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych, a nie jak się sugeruje w artykule utrudnienie życia mieszkańcom, czy handlowcom.

Zgodnie z przepisami prawa do obsługi komunikacyjnej w zakresie dojazdu do obiektu handlowego lub posesji należy wykonać zjazd z drogi do tego obiektu. Wykonanie zjazdu uregulowane jest w przepisach ustaw: „o drogach publicznych” i „prawo budowlane”, a jego wykonanie i utrzymanie należy do właściciela nieruchomości, do której zjazd jest budowany. Niesłusznym jest oskarżanie Gminy o przychylność dla jednego z handlowców i podjęcie celowego działania ograniczenia dojazdu do sklepu konkurencyjnego. W tym miejscu należy podkreślić, że do sklepu, którego właściciel posądza Gminę o celowe utrudnienie działalności handlowej, nie wykonano zjazdu, a tym samym nie zapewniono bezpośredniej obsługi komunikacyjnej w zakresie jego zaopatrzenia. Ponadto należy zauważyć, że służby specjalne w czasie akcji ratowania zdrowia, życia i mienia nie są zobowiązane do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym i mają prawo dojechać w każdy możliwy sposób. Odnosząc się do kwestii wysokich krawężników na miejscach postojowych dla osób niepełnosprawnych wyjaśniam, iż tam gdzie było to technicznie możliwe krawężnik ten w roku 2013 został odpowiednio obniżony umożliwiając wjazd z parkingu na chodnik wózkiem inwalidzkim. W bieżącym roku ponownie zostanie przeanalizowana możliwość obniżenia krawężnika na pozostałych parkingach dla osób niepełnosprawnych. Przed przystąpieniem do obniżenia krawężnika musi być rozwiązana możliwość zachowania normatywnego nachylenia utwardzonego połączenia parkingu z chodnikiem, po którym będzie poruszał się niepełnosprawny. Przekroczenie maksymalnego dopuszczalnego spadku tego połączenia jest zagrożeniem dla osoby poruszającej się na wózku, a w razie wypadku może doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które wyraziły na to zgodę i to wykonały. Istotnym jest, że ulica Gen. Józefa Bema w Nowogardzie jest drogą powiatową i jakiekolwiek działania na tej drodze mogą być realizowane przez powiat lub za jego zgodą.

Kierownik Wydziałku GKMiOŚ
Urzędu Miejskiego w Nowogardzie
Tadeusz Fiejdasz