2014 09 13 WYKLUCZENIE CYFROWE 010W dniu 12 września 2014 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie, odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu komputerowego i Internetu  dla 35 gospodarstw domowych z terenu  Gminy Nowogard – podopiecznych  Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogardzie.

Gmina Nowogard pozyskała na ten cel 545 400,00 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka,  Działanie: 8.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion.

W ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Nowogard” dodatkowo zakupiono 25 komputerów dla szkół z terenu miasta Nowogard – SP 1 , SP2, SP3, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2, gdzie wszyscy chętni uzyskają dostęp do bezpłatnego korzystania z Internetu w trakcie godzin nauki szkolnej.

Wykluczenie cyfrowe (ang. digital divide) , zgodnie z definicją, oznacza  systematyczne różnice w dostępie i korzystaniu z komputerów i Internetu pomiędzy osobami o różnej płci, wieku, statusie społeczno-ekonomicznym (tj. wykształceniu, dochodach, zawodzie) lub mieszkającymi w różnych regionach. W dzisiejszym świecie - coraz bardziej zdominowanym przez informacje i nowoczesne media - problem ten zyskuje na znaczeniu. Wynika on z szybkiego rozwoju technologii informatycznych, który doprowadził do powiększenia różnic między uczestnikami życia społecznego, pomiędzy tymi, którzy mogli sobie pozwolić na ich zakup, a tymi, których nie stać na swobodny dostęp do Internetu.

Według badań CBOS tylko 6 procent osób powyżej 65 lat i 23 procent w wieku 55-64 korzysta z Internetu, podczas gdy młodzi ludzie (18-24) korzystają z Internetu w zdecydowanej większości (93 procent)

Uroczystego przekazania sprzętu oraz podpisania umów z osobami zakwalifikowanymi do projektu dokonał burmistrz Nowogardu – Robert Czapla, który  gratulował uczestnictwa w programie i życzył wszystkim sukcesów w nowym życiowym doświadczeniu i stworzonych możliwościach. Podkreślił również, że Gmina Nowogard uzyskała na ten cel 100% dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

W piątkowym spotkaniu brała również udział kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Teresa Skibska, koordynatorzy projektu:  Agnieszka Wróblewska, Jarosław Soborski z Urzędu Miejskiego w Nowogardzie, dyrektorzy placówek oświatowych z Nowogardu oraz przedstawiciele mediów.

Na sali obecny był również Pan Marcin Sas z firmy UNIZETO, która wygrała przetarg na dostawę sprzętu komputerowego, Internetu, szkoleń oraz ubezpieczenia.

Inicjatywa jest kolejnym etapem walki ze zjawiskiem wykluczenia cyfrowego w Gminie Nowogard. 

Aktualnie realizowany jest projekt pn. „Zapewnienie dostępu do Internetu osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym z terenu Gminy Nowogard”, który również uzyskał 100% dofinansowania ze środków unijnych w kwocie 519 890,69 zł -  pomocą objęto wtedy 40 gospodarstw domowych oraz zakupiono 35 szt. komputerów dla szkół wiejskich i Biblioteki Miejskiej w Nowogardzie.

Dzięki wsparciu grupy mieszkańców Gminy Nowogard, podlegających ryzyku „wykluczenia cyfrowego”, zarówno z powodu trudnej sytuacji materialnej ich gospodarstw domowych bądź stopnia niepełnosprawności, jak i fizycznych barier w dostępie do Internetu, zwiększą się ich szanse na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym.

Projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Nowogardbędzie realizowany do końca sierpnia 2015 roku.

2014 09 13 WYKLUCZENIE CYFROWE 024