IMG 0007Podczas sesji nadzwyczajnej, zwołanej na wniosek burmistrza Roberta Czapli, w środę, 11 lutego br., radni przyjęli program współpracy Gminy Nowogard z organizacjami pozarządowymi na rok 2015. Na tę uchwałę z niecierpliwością czekało ponad 50 organizacji pozarządowych z terenu gminy Nowogard. Dla kilku z nich ta uchwała to być albo nie być, podobnie dla ich podopiecznych.

Jak przebiegało przyjęcie tej ważnej uchwały?

Na sesji w dniu 9 grudnia ubiegłego roku, radni stwierdzili, że muszą się jeszcze zastanowić co do poszczególnych zapisów programu, w związku z tym, postanowili przełożyć tę sprawę na następną sesję.

Przyjęcie tej uchwały umożliwiłoby uruchomienie przez burmistrza procedury konkursowej na pozyskanie środków finansowych z budżetu gminy, na realizację zadań statutowych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, i to już z dniem 1 stycznia 2015 roku. Program przedłożony przez Burmistrza, jak co roku od trzech lat, był konsultowany z przedstawicielami stowarzyszeń i organizacjami działającymi na terenie gminy Nowogard. W trakcie konsultacji nikt z mieszkańców gminy Nowogard nie złożył uwag, nawet żaden z radnych.

Na kolejnej sesji w dniu 29 grudnia ubiegłego roku

Jednak Rada Miejska przyjmując ten program wprowadziła do niego istotne zmiany. Rada chciała m.in. upolitycznienia składu komisji konkursowej – cześć członków komisji miała być powoływana przez radnych. Dotychczas to same organizacje, zrzeszone w Nowogardzkim Forum Organizacji Pozarządowych, wybierały spośród siebie członków komisji konkursowej. Rada miała także decydować, kto i w jakiej wysokości otrzyma dofinansowanie. Zmiany te dalece wykraczały poza kompetencje Rady i wkraczały w kompetencje burmistrza, jednak pomimo tłumaczeń burmistrza, a nawet przedstawianych opinii prawnych, radni przyjęli program w zmienionej wersji. Przeciwko tym zmianom protestowali także przedstawiciele Nowogardzkiego Forum Organizacji Pozarządowych i Zachodniopomorskiej Federacji Pozarządowej, a także w imieniu klubu radnych SLD–Lewica Razem radny Marcin Wolny. Przestrzegano radnych, że program przyjęty w zmienionej formie będzie, jako niezgodny z prawem, uchylony przez Wojewodę.

W dniu 28 stycznia br. Wojewoda Zachodniopomorski stwierdził nieważność tej uchwały i uchylił ją w całości.

Uzasadnienie decyzji Wojewody:

  1. Dokonane przez radnych zmiany w programie współpracy Gminy Nowogard z organizacjami pozarządowymi i z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2015 roku nie były poddane konsultacjom społecznym, co jest sprzeczne z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;

  2. Niezgodna z ustawą była zmiana w uchwale, którą w § 11 ust. 2 lit a i b dokonali radni, wprowadzając zapis o 7 osobowym składzie komisji (zapis niezgodny z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie);

  3. Niezgodna z ustawą była zmiana w uchwale, którą w § 11 ust. 8 dokonali radni, a mianowicie, że decyzję o wyborze podmiotów, które uzyskają dotację oraz o wysokości dotacji podejmuje Rada Gminy w formie uchwały. Decyzja ta jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie (zapis ten jest niezgodny z ustawą o finansach publicznych oraz z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie);

Zwołanie na wniosek burmistrza sesji nadzwyczajnej

W związku z unieważnieniem przez Wojewodę uchwały w sprawie rocznego programu współpracy Gminy Nowogard z organizacjami pozarządowymi, konieczne było złożenie u Przewodniczącego Rady Miejskiej przez Burmistrza wniosku o zwołanie sesji i jak najszybsze przyjęcie programu w wersji pierwotnej, czyli tej przed zmianami. Przyjęcie programu umożliwia rozpisanie konkursu na dofinansowanie działalności organizacji pozarządowych z terenu gminy Nowogard.

Radni, po wysłuchaniu uzasadnienia Wojewody, które odczytała sekretarz Gminy, przyjęli po dyskusji jednogłośnie uchwałę odnośnie rocznego programu współpracy Gminy Nowogard z organizacjami pozarządowymi i z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2015 roku.

Piotr Suchy