ks artykulNie po raz pierwszy, goleniowski dziennikarz i doradca burmistrza Goleniowa ds. kontaktów z mediami Cezary Martyniuk (cm), pisze złośliwy artykuł w Gazecie Goleniowskiej (GG) odnośnie osoby burmistrza Nowogardu. To kolejny przykład pisania artykułów prasowych bez sprawdzenia, jak to wyglądało to naprawdę. Artykuł „Świsnąć Jowicie sukces” jest zbiorem nieprawdziwych informacji i pomówień wobec osoby burmistrza Nowogardu, i tak:

Gmina Nowogard a Kontrakt Samorządowy

Gmina Nowogard dwukrotnie dołączała się do tzw. Kontraktu Samorządowego:

  • styczeń 2014 r. - pierwsze przymiarki do Kontraktu Samorządowego - Projekt obejmował budowę tzw. Velostrady - drogi rowerowej łączącej Kołobrzeg ze Stepnicą, z fragmentem położonym na terenie Gminy Nowogard (okolice Łęgna). Projekt niestety upadł ze względu na słabe powiązania międzygminne.

  • marzec 2014 r. - drugie podejście do Kontraktu Samorządowego - Gminy: Nowogard, Maszewo, Dobra, Osina i Węgorzyno tworzą projekt, który opiera się na wspólnym pomyśle budowy partnerstwa, w oparciu o przemysł drzewny i turystykę jeziorną. Jednak ten wspólny projekt nie znalazł uznania w oczach marszałka i projekt ostatecznie upadł.

Gmina Nowogard Liderem nowego Kontraktu Samorządowego

W sierpniu br., dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (ZSP) Stefan Sitkowski wraz ze swoją pracownicą Jowitą Pawlak spotkali się z burmistrzem Robertem Czaplą. Spotkanie to dotyczyło przede wszystkim propozycji modernizacji oświaty powiatowej, przy udziale gminy Nowogard, a dokładnie rozmowy dotyczyły remontu ZSP. Wówczas w rozmowie pojawiła się wstępna koncepcja Kontraktu Samorządowego, w ramach którego Gmina mogłaby pozyskać pieniądze unijne na budowę drogi dojazdowej do strefy. We wrześniu br., odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli Gmin: Nowogard, Osina, Dobra, Powiat Goleniowski, które dotyczyło pozyskania na projekty funduszy unijnych w ramach Kontraktu Samorządowego. Niestety ze względu na udział Dobrej w innym KS, w jej miejsce przystąpiła do wspólnego projektu gmina Maszewo. Podczas tego spotkania jako Lidera KS wybrano gminę Nowogard. Dokonano również wyboru firmy konsultingowej do opracowania potrzebnej dokumentacji. W sprawie Kontraktu odbyły się również konsultacje w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie, na które pojechali przedstawiciele partnerów, w tym i reprezentant gminy Nowogard Agnieszka Wróblewska. W czasie tych konsultacji okazało się jednak, że pierwotna propozycja, zaproponowana przez przedstawicieli ZSP podczas pierwszego spotkania z burmistrzem, nie może brać udziału w KS, ponieważ nie spełnia wymogów prawnych. Dlatego też podczas spotkania w październiku br., burmistrza Nowogardu, Jarosława Soborskiego z Wydziału Rozwoju Lokalnego, Funduszy, Kultury i Sportu (RLFKiS) oraz Adama Czernikiewicza z Wydziału Inwestycji i Remontów (IiR) z Przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Saniukiem i radną Jowitą Pawlak, zostaje przedstawiona przez nowogardzkich urzędników alternatywna propozycja spełniająca wymogi formalne, która dotyczy uzbrojenia terenu nowogardzkiej strefy ekonomicznej. Rozpoczynają się prace nad utworzeniem ostatecznego wniosku w ramach Kontraktu Samorządowego.

Każdy z partnerów przygotowuje swoją część Kontraktu, a w całość spinać ma firma konsultingowa, którą została wybrana do tego projektu. Ze strony Urzędu Miejskiego w Nowogardzie tę pracę wykonali Agnieszka Wróblewska i Jarosław Soborski z wydziału RLFKiS.

Jak więc widać, radna Jowita Pawlak nie brała udziału na żadnym etapie tworzenia nowogardzkiego projektu w ramach Kontraktu Samorządowego (może z innym partnerem współpracowała, bo z gminą Nowogard na pewno nie).

W czwartek, 29 października br., burmistrz Robert Czapla ostatecznie podpisał w imieniu pozostałych partnerów projektu, jako Lider KS umowę partnerską m.in. na inwestycje gospodarcze na terenie gminy Nowogard, a wszystko to w ramach tzw. Kontraktu Samorządowego.

Dlaczego burmistrz Nowogardu podpisał, a pozostali reprezentanci nie?

Odpowiedź jest prosta, bo to Lider Partnerstwa podpisuje wspólny wniosek, a tym Liderem jest gmina Nowogard reprezentowana przez burmistrza Nowogardu.

Pozostałymi partnerami naszej gminy, w ramach ww. kontraktu są: gmina Osina reprezentowana przez wójta Krzysztofa Szwedo, gmina Maszewo reprezentowana przez burmistrz Jadwigę Ferensztajn oraz Powiat Goleniowski reprezentowany przez: Przewodniczącego Zarządu – Tomasza Kulinicza i członka Zarządu - Tomasza Stanisławskiego.

Jakie zostały zaplanowane inwestycje w ramach podpisanego Kontraktu Samorządowego

- Gmina Nowogard w ramach kontraktu chce wybudować sieć wodno-kanalizacyjna na terenie nowogardzkiej podstrefy ekonomicznej oraz utworzyć doradztwo zawodowe dla uczniów szkół gimnazjalnych na terenie gminy Nowogard;

- Gmina Osina w ramach kontraktu chce poprawić jakości kształcenia, a także zmodernizować i unowocześnić istniejącą infrastrukturę Zespołu Szkół Publicznych w Osinie;

- Gmina Maszewo w ramach kontraktu chce dostosować placówki oświatowe na terenie Gminy Maszewo do potrzeb uczniów niepełnosprawnych, poprawić jakość kształcenia w placówkach oświatowych na terenie gminy Maszewo oraz zwiększyć szanse edukacyjne dzieci z niepełnosprawnościami poprzez realizację dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej w Przedszkolu Miejskim w Maszewie;

- Powiat Goleniowski w ramach kontraktu chce stworzyć możliwość zatrudniania uczniów kończących edukację oraz chce rozbudować wraz z termomodernizacją Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie.

Umowa, podpisana przez wszystkich partnerów, przewiduje rozpoczęcie procesu pozyskania środków w kwocie łącznej 7 389.728,30 zł, z czego gmina Nowogard może na realizację swych zadań pozyskać kwotę 3 051.802 zł (to jest 41,3% całości kwoty dofinansowania).

Jednak pomysł przedstawicieli ZSP nie przepadł całkowicie, bo wpasował się do tego, nad czym wydział RLFKiS już pracował i miał przygotowaną dokumentację. A mianowicie projekt pozyskania pieniędzy zewnętrznych w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej (z tzw. schetynówki), na budowę drogi dojazdowej do nowogardzkiej podstrefy ekonomicznej. Wniosek o dofinansowanie tej drogi, burmistrz Robert Czapla, podpisał również w czwartek, 29 października br. Gmina Nowogard ma szansę pozyskać w ramach tego programu dotację w wysokości 50% wartości projektu, który w całości ma kosztować 3,5 miliona złotych.

Podsumowanie

Czytając to, co wytworzył red. Martyniuk zadaję sobie pytanie: czy to są te nowe standardy dziennikarstwa, które stosuje doradca burmistrza Goleniowa ds. łączności z mediami wobec burmistrza Nowogardu? Jeżeli tak, to pozostaje nam współczuć burmistrzowi Goleniowa takiego doradcy.

Co do radnej Jowity Pawlak. Od pomysłu do jego realizacji droga daleka. I jak też często bywa, nie zawsze początkowy pomysł jest dobry...ale liczą się chęci, a tego radnej odmówić nie można.

 Piotr Suchy