Z powodu nowej ustawy oświatowej, autorstwa rządu PiS, w miniony piątek (10 marca br.), podczas sesji Rady Miejskiej w Nowogardzie zwołanej na wniosek burmistrza Roberta Czapli, radni przyjęli projekt uchwały odnośnie dostosowania sieci szkół na terenie gminy Nowogard.

Przypomnijmy, że podczas środowej części sesji Rady Miejskiej, burmistrz zabrał głos w sprawie reformy oświaty oraz projektów uchwał z 7 wariantami roziwązań.

Głos zabrał również pani Magdalena Dawidowska z Gimnazjum nr 3, która w imieniu wszystkich nauczycieli gimnazjów odczytała wspólne stanowisko, że optują za wariantem 6, który przewiduje, że Gimnazjum nr 2 (będące w Zespole Szkół) przekształcone zostaje z dniem 1 września 2019 r. w czteroletnie liceum , gimnazjum nr 1 zostaje włączone do SP 1, a gimnazjum nr 3 włączone do SP 4. Powstaje w ten sposób 10 ośmioklasowych szkół podstawowych, w tym dwie (SP 1 i SP 4) z oddziałami gimnazjalnymi (do 31 sierpnia 2019 r.) i 1 liceum (od 1 września 2019 czteroklasowe).

I choć stanowisko nauczycieli z gimnazjum zostało jasno wyrażone, to radni głosem, po jałowej, środowej dyskusji zadecydowali, że przerywają sesję do piątku, do godz. 16.00, dając w ten sposób burmistrzowi czas na dodatkowe spotkanie z dyrektorami nowogardzkich szkół.

Do tegoż spotkania doszło w piątek (10.03.2017) o godz. 09.00 w ratuszu. Wszyscy dyrektorzy opowiedzieli się za wariantem VI, ponadto ustalili między sobą działania związane z wprowadzaną przez rząd PiS reformą oświatową. Podczas sesji burmistrz przedstawił obecnym radnym opinię dyrektorów.

Podczas piątkowej kontynuacji sesji, głos zabrała również Anna Kowalczyk-Krzywania przewodnicząca NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Nowogardzie, która podziękowała burmistrzowi za to spotkanie z dyrektorami. Dodała równocześnie, że liczy w przyszłości, jako przewodnicząca związku, na zaproszenie na podobne spotkania. Problem w tym, że nikt nie pamięta, aby przez ostatnie 6 lat przedstawiciel Związku NZSS Solidarność przybył do ratusza z własnej woli w sprawie nauczycieli czy pracowników oświaty.

Ostatecznie doszło do głosowania i radni jednogłośnie (14) przyjęli projekt uchwały, który następnie zostanie skierowany do opiniowania przez Kuratorium Oświaty i Związki Zawodowe. Po tym projekt wróci do Rady Miejskiej, która do 31 marca br. będzie musiała go ostatecznie przyjąć.

Wielkimi nieobecnymi na 3 częściach sesji Rady Miejskiej byli radni z PSL (za wyjątkiem wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej), dla których jak widać sprawa nowogardzkiej oświaty nie jest ważna.

Piotr Suchy