/2017/12/03_R-XXI
W piątek, 1 grudnia br., w Wilii Zbyszko, miały miejsce uroczyste obchody 15. lecia utworzenia Celowego Związku Gmin R-XXI. Na te uroczystości zaproszony został również burmistrz Robert Czapla.

- R-XXI jest największym w tej chwili zakładem, zatrudniającym 150 pracowników, w większości naszych mieszkańców. Dlatego chciałbym w tym miejscu pogratulować tych minionych 15 lat i życzyć Państwu kolejnych jubileuszy. - zwrócił się do zebranych burmistrz Robert Czapla, a następnie na ręce Prezesa Zarządu R-XXI Antoniego Bielidy, złożył List Gratulacyjny.

Nie zabrakło podziękowań płynących od przybyłych, w tym m.in. od burmistrza Gryfic. W czasie spotkania dziękowano także tym pracownikom, którzy pracują najdłużej, a więc od samego początku, gdy zakład R-XXI powstawał w Słajsinie.

- Jesteśmy jak jedna wielka rodzina. Każdy z nas jest małym trybikiem, jednak bardzo ważnym dla funkcjonowania całości, jako jedna dobrze naoliwiona maszyna – zwierzył się nam jeden z pracowników. - Cieszymy się z tego, że każdy z nas, począwszy od kierowców, pracowników sortowni, biura, a skończywszy na zarządzających włożył serce i siebie w tworzenie naszej firmy. Jestem dumny, że mogę należeć do tej rodziny, choć bywa w niej różnie, jak to w każdej rodzinie.

***

Celowy Związek Gmin R-XXI prowadzi regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych dla Regionu CZG R-XXI, ustalonego w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Region obejmuje 27 gmin województwa zachodniopomorskiego. Moc przerobowa instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów wynosi 120 000 mg/rok, co zapewnia zagospodarowanie strumienia odpadów kierowanego z regionu do instalacji. Instalacja znajduje się w Regionalnym Zakładzie Gospodarowania Odpadami w miejscowości Słajsino, gm. Nowogard. Powierzchnia całego terenu Zakładu wynosi 18,6 ha. Zadaniem Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami jest odbiór, przetworzenie/odzysk i unieszkodliwienie dowożonych odpadów komunalnych z terenów gmin należących do Celowego Związku Gmin R-XXI, w tym przede wszystkim: mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych

przetwarzanie selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów

składowanie odpadów powstających w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów.

W sortowni prowadzi się mechaniczne przetwarzanie odpadów na liniach sortowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych pochodzących z selektywnej zbiórki:

o wydajności ok. 99 600 Mg/a dla odpadów komunalnych zmieszanych,

o wydajności ok. 5 000 Mg/a dla odpadów opakowaniowych.

Zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji wydzielonych w sortowani odbywa się w instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów, która umożliwia ich biostabilizację w systemie NOVAKOMP o zdolności przetwarzania ponad 50 ton na dobę i ok. 50 000 Mg/a. Na terenie RZGO w Słajsinie wybudowano dwie kwatery składowania odpadów o łącznej powierzchni 4,5 ha i pojemności 345 700 m3.