Zgodnie ze zgłaszanymi przez Państwa do mnie problemami, związanymi z niebezpieczeństwem styczności z barszczem Sosnowskiego informuję, że podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zabiegów agrotechnicznych na terenie gminy Nowogard, mające na celu likwidację skupisk barszczu Sosnowskiego.

W związku z powyższym, proszę osoby, które zaobserwowały występowanie tej niebezpiecznej rośliny w nowych miejscach, o których nie posiadamy jeszcze informacji, aby zgłosiły ten powyższy fakt w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie osobiście (pokój nr 27 Plac Wolności 1), bądź telefonicznie do dnia 28 lutego 2018 r. pod numerem tel 913926227 lub tel 913926226 lub u sołtysów danego Sołectwa. Istnieje też możliwość poinformowania przy pomocy poczty mailowej pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.nowogard.pl/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit#

Przypominam, że barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczną i bardzo inwazyjną rośliną, dlatego w kontakcie z nią należy zachować szczególną ostrożność. W szczególności należy unikać kontaktu skóry z sokiem z liści bądź młodych pędów. Wszystkie części rośliny, a w szczególności łodyga, włoski gruczołowe, liście i korzenie zawierają olejek eteryczny, w którym znajdują się związki kumarynowe, odpowiedzialne za specyficzny zapach rośliny oraz substancje takie jak alfa - i beta - pinen, kamfen, mircen, limonen i ocymen. Furanokumaryny chronią roślinę przed patogenami i owadami, zaś ich zawartość w soku rośliny zmienia się w trakcie sezonu wegetacyjnego rośliny, jednakże w każdym momencie owego cyklu furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Związki kumarynowe w obecności światła słonecznego, w kontakcie ze skórą, powodują fotodermatozę, skutkującą powstaniem oparzeń II i III stopnia. Ponieważ objawy występują dopiero po kilkunastu minutach, a ich największe nasilenie przypada na okres od 30 minut do około dwóch godzin od kontaktu z rośliną, osoba nieświadoma jej działania, może doprowadzić się do bardzo rozległych i poważnych oparzeń zanim zaobserwuje u siebie ich objawy. W ciągu 24 godzin od wystawienia się na działanie furanokumaryn pojawiają się dalsze objawy takie jak, silne zaczerwienienie skóry i pojawienie się na niej pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Stan zapalny ustępuje po około 72 godzinach, jednakże w miejscach oparzonych dochodzi do hiperpigmentacji i powstania charakterystycznych ciemnych plam, które mogą być widoczne na skórze nawet do kilku miesięcy.

Bądźmy ostrożni w kontakcie z tą rośliną.

Burmistrz Nowogardu
Robert Czapla