images/2018/08/29_Warnkowo_chodnik/
O wybudowanie chodnika łączącego Nowogard z Warnkowem Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz mieszkańcy Karska z sołtysem na czele, zabiegali od wielu lat. We wrześniu ubiegłego roku Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj poinformował burmistrza, że środki na ten cel będą zabezpieczone w budżecie Urzędu Marszałkowskiego, tym samym będzie można przystąpić do budowy. Zgodnie z ustaleniami Burmistrza Roberta Czapli i Wicemarszałka, budowa ruszyła w tym roku. We wtorek, 23 sierpnia br. oficjalnie dokonano odbioru technicznego chodnika o długości 1,2 kilometra.

W spotkaniu wzięli m.in. udział, sołtys Karska Jerzy Kubicki, inż. Wojciech Józwa z Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wojciech Szponar z UM a także miejscy radni Renata Piwowarczyk i Marcin Wolny.

- Budowa chodnika do Warnkowa jest inwestycją wspólną naszej Gminy oraz Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZZDW) – mówił do zebranych Burmistrz Robert Czapla. – Przed nami jeszcze budowa chodnika na odcinku Warnkowo – Karsk. Prace nad tym zadaniem już rozpoczęliśmy. 

Koszty budowy chodnika Gmina Nowogard podzieliła z ZZDW po 50%. Prace wykonała firma Azbud.

Projekt chodnika został zaopiniowany i zatwierdzony przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie - zarządcę drogi, przy której został wykonany chodnik. Zgodnie z tym, chodnik przebiega przez obszar zabudowany, gdzie maksymalna dopuszczalna prędkość z jaką mogą poruszać się pojazdy to 50 km/h. Na odcinku nowego chodnika są sugerowane przejścia dla pieszych, w miejscach obniżonego krawężnika, nie oznakowane znakami poziomymi ani pionowymi. W tych miejscach obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego, ponieważ brak oznakowania przejścia dla pieszych w odległości większej niż 100 metrów. W tych miejscach piesi nie mają pierwszeństwa przed pojazdami. Piesi, chcąc przejść przez jezdnię mają obowiązek zwrócić szczególną uwagę na pojazdy oraz możliwość przekroczenia drogi w sposób bezpieczny.

(bs, fot.: bs/nws)