Image001Obok nas, często za ścianą, żyje wiele osób, które są zmuszone na co dzień mierzyć się z własną lub swoich bliskich niepełnosprawnością. Nie jest to dla nich łatwe. Odrzucenie, wstyd, a także trudności w poruszaniu się na terenie miasta sprawiają, że są oni dla ludzi zdrowych niewidoczni.

Burmistrz Robert Czapla, od początku pierwszej swej kadencji podjął działania, zmierzające do pomocy osobom niepełnosprawnym, które mieszkają na terenie naszej gminy. Stąd decyzja burmistrza o powołaniu pierwszego w historii Urzędu Miejskiego rzecznika ds. osób niepełnosprawnych. To również wsparcie finansowe dla stowarzyszeń i grup, które opiekują się ludźmi niepełnosprawnymi oraz dofinansowanie transportu dla uczniów ośrodka w Radowie Wielkim w okresie letnim. Wybudowane zostały na terenie miasta szerokie miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które dodatkowo zostały pomalowane niebieskim kolorem.

Podejmowane były również próby umożliwienia dostępu do budynku Urzędy Miejskiego w Nowogardzie, jednak zbyt wąskie schody i architektura zabytkowego budynku nie pozwalają na montaż windy wewnętrznej oraz zewnętrznej, która umożliwiałaby dostanie się do poszczególnych pokoi osobom na wózkach inwalidzkich czy mających problem z poruszaniem się. Zamontowany został dzwonek, aby osoby niepełnosprawne mogły przywołać urzędnika, który pomoże w załatwianiu spraw w urzędzie. Burmistrz otwarty jest także na sygnały płynące od samych osób niepełnosprawnych lub ich bliskich różnych kwestiach. 

- Często strach paraliżuje osoby niepełnosprawne i ich bliskich, aby np. przyjść i spotkać się z panem burmistrzem - mówi Ewa Wójcik, mama niepełnosprawnego syna. - Ja miałam podobnie. Kiedy dowiedziałam się, że ma być remontowana ulica Zamkowa, przy której mieszkam, dzięki  pomocy messengera, zwróciłam się do pana burmistrza z wnioskiem, aby uwzględnić potrzeby osoby niepełnosprawnej. Dzisiaj (23 października br.) spotkałam się z panem burmistrzem Robertem Czaplą, aby porozmawiać o możliwości obniżenia zjazdów z chodników i w ten sposób ułatwić sobie, ale i innym osobom niepełnosprawnym, korzystanie z nich bez problemów. Bałam się tego spotkania i okazuje się, że niepotrzebnie. Mój wniosek został uwzględniony i w projekcie znajdą się odpowiednie zapisy. Bardzo się z tego cieszę, jako mama niepełnosprawnego syna. Zachęcam też wszystkie osoby niepełnosprawne i ich rodziny do przełamania strachu oraz wstydu i kontaktowania się z Urzędem Miejskim oraz z samym burmistrzem, bo warto mówić o naszych potrzebach. Nikt nas nie usłyszy, jeżeli nadal będziemy żyć w ukryciu.

- Jesteśmy tu wszyscy otwarci na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin – powiedział burmistrz Robert Czapla. - Dlatego zachęcam do kontaktowania się ze mną, czy z moimi współpracownikami drogą mailową, przez Facebooka oraz telefonicznie, dzwoniąc na numer sekretariatu. W miarę naszych możliwości będziemy starać się zaradzić Państwa problemom. Dziękuję również za zgłaszane uwagi i propozycje. Osoby niepełnosprawne wiedzą najlepiej, co im potrzeba. Dlatego zwracam się do Was z serdeczna prośbą, zgłaszajcie Wasze sugestie i uwagi do planowanych inwestycji drogowych, zwłaszcza w miejscach, gdzie Państwo mieszkacie. To ułatwi nam znacznie w likwidowaniu barier.

Przemierzając codziennie ulice miast, korzystając ze środków komunikacji publicznej nie zwracamy uwagi na wysokość krawężników, nachylenie powierzchni czy docierające do nas komunikaty dźwiękowe. To, wobec czego przeciętny użytkownik przestrzeni miejskiej przechodzi obojętnie, dla osoby niepełnosprawnej może stanowić przeszkodę utrudniającą czy wręcz uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Problem również i w tym, że same osoby niepełnosprawne nie mówią o tym. Razem możemy więcej. (ps)