images/2019/01/10_01_Sybiracy_spotk/
Styczeń, to miesiąc planów i spotkań noworocznych. We wtorek, 8 stycznia br. w Nowogardzie odbyło się cykliczne spotkanie opłatkowe reprezentantów Związku Sybiraków. Spotkanie rozpoczęto tradycyjnie odśpiewaniem Hymnu Sybiraków oraz uczczeniem chwilą ciszy pamięci tych, którzy odeszli.Prowadząca, Maria Dembińska z nowogardzkiego Oddziału Zachodniopomorskiego Zarządu Sybiraków powitała zasłużonych zebranych, wśród których byli między innymi prezesi Związku Sybiraków: Michał Buniak i Albert Miłaszewski, prezes lokalnego koła Związku Franciszka Kobylińska, przedstawiciele samorządu oraz przyjaciele Sybiraków. 

- Życzę państwu w nowym roku dużo zdrowia i sił w przezwyciężaniu trudów dnia codziennego – powiedział Skarbnik Gminy Marcin Marchewka. Ciepłe słowa do obecnych skierował także autor książki o Sybirakach Piotr Słomski.

Pamięć o Polakach, którzy stracili życie w czasach zsyłek na Sybir to zadanie, o które wytrwale dba prezes nowogardzkiego koła Franciszka Kobylińska, przekazując młodemu pokoleniu swoje wspomnienia poprzez liczne prelekcje i spotkania z młodzieżą w szkolach. W ubiegłym roku przy wsparciu Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli oraz aktywnej postawie Szkolnego Koła Wolontariatu z SP 2 w Nowogardzie uporządkowano groby i miejsca pamięci Sybiraków. 

- Dzięki wsparciu burmistrza, postawiono ławki obok jednego z pomników na nowogardzkim cmentarzu. Wydawać by się mogło, że to błahostka ale dla starszych osób, a takie głównie skupia nasz Związek, to istotna pomoc – powiedziała Maria Dembńska. 

Warto przypomnieć, że w marcu 2017 roku imieniem Sybiraków nazwane zostało nowo wybudowane rondo w Nowogardzie. 

- Dziękuję nowogardzkim Sybirakom za działanie, które ma na celu utrwalanie historii dla przyszłych pokoleń - powiedział wówczas burmistrz Robert Czapla.
Zachodniopomorski Związek Sybiraków z siedzibą w Szczecinie skupia aktualnie około 1300 osób. (BS, fot. BS/NWS)