DSCF8663W związku z masowymi zakwitami roślinności wodnej, jakie od kilku lat pojawiały się w okresie letnim na jeziorze nowogardzkim, w roku 2012 na zlecenie burmistrza Nowogardu pracownicy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzili badania jakości wód i osadów dennych jeziora. Na podstawie uzyskanych wyników określono, że w jeziorze występuje deficyt tlenowy oraz wysokie koncentracje fosforu co powoduje, że znajduje się ono w stanie eutrofizacji. Eutrofizacja wód jest procesem naturalnym o bardzo wolnym przebiegu jednakże w wyniku działalności człowieka (urbanizacja, gospodarka, zanieczyszczenia środowiska) znacznie przybiera na sile i w efekcie powoduje niepożądane zmiany w akwenach wodnych.


Ponieważ jezioro stanowi niewątpliwie największą atrakcję turystyczną naszego miasta ważne jest aby przeprowadzić jego skuteczną rekultywację. Według opinii ekspertów najefektywniejszą metodą rekultywacji (przywrócenie wartości użytkowych i przyrodniczych wodom zdegradowanym w wyniku działalności człowieka) jest zastosowanie kilku wzajemnie uzupełniających się metod tj. natlenianie wód naddanych, inaktywacja fosforu w osadach dennych i biomanipulacja.
Prace nad przywróceniem walorów jeziora rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. Wtedy to po raz pierwszy przeprowadzona została mobilna inaktywacja fosforu na całej powierzchni akwenu. Zabieg powtórzono w czerwcu a kolejne 2 zostaną wykonane do końca bieżącego roku tj. w sierpniu i listopadzie. Ponadto we wrześniu na jeziorze uruchomiony zostanie aerator pulweryzacyjny, który ma za zadanie dostarczać w sposób ciągły tlen w naddenne strefy jeziora. Proces rekultywacji będzie w okresie jesiennym wspomagany biomanipulacją, tj. zarybianiem jeziora rybami drapieżnymi i odławianiem nadmiaru dużych ryb planktonożernych, zmierzającą do uporządkowania łańcucha pokarmowego w ekosystemie jeziora.
Otrzymujemy pierwsze informacje od mieszkańców naszego miasta a także czynimy własne spostrzeżenia, że stan wody w jeziorze ulega poprawie. Nie pojawiły się dotychczas masowe zakwity roślinności wodnej oraz nie czuć charakterystycznego „zapachu" zagniwającej wody.
Taka sytuacja napawa optymizmem, że rekultywacja przynosi wymierne efekty, woda jest czystsza a jezioro przyciąga mieszkańców i turystów do korzystania z jego uroków.

Joanna Krępa
wydział GKMiOŚ

2013.07.18 Jezioro