images/2020/02/20_BIBLIOTEKA/
W środę, 19 lutego br. burmistrz Robert Czapla spotkał się w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie z Bernadetą Jastrzębską z Arch+, której firma została wyłoniona w przetargu dotyczącym wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę nowogardzkiej biblioteki. Wyłoniona projektantka, której propozycja okazała się najkorzystniejsza złożyła ofertę na kwotę 33.210 złotych (najdroższa spośród 8 ofert opiewała na kwotę 220 170 zł – dop.red.). Zgodnie z planami jakie ma co do gminnych instystucji kultury burmistrz Robert Czapla, projekty zmian mają odzwierciedlać potrzeby użytkowników a także - sąsiadując z zabytkowymi murami obronnymi i Placem Wolności - stanowić kulturalną wizytówkę Nowogardu.

 Trzykondygnacyjny budynek, w którym mieści się Miejska Biblioteka Publiczna ma 42 lata, na blisko 1500 mkw. powierzchni użytkowej obiektu odbywa się szereg zajęć dla starszych i młodszych – nie tylko czytelników. - Dzisiejsze biblioteki służą nie tylko czytelnictwu. Są to również miejsca, gdzie można wypić kawę i spotkać się, by porozmawiać z drugim człowiekiem – mówiła uczestnicząca w spotkaniu, dyrektor biblioteki Aneta Wysoszyńska.

Powstanie więc biblioteczna kawiarnia, gdzie przy filiżance kawy czy herbaty można będzie oddać się ulubionej lekturze albo dyskusji, a z myślą o potrzebujących skupienia czytelnikach “kapsuły ciszy” - specjalne kabiny aktustyczne, dające możliwość “wyłączenia się” z otoczenia. W części łazienek pojawią się przewijaki dla niemowląt. Na zewnątrz, od strony murów, ma powstać letni “ogródek” dla miłośników książek i innych form intelektualnego odpoczynku oferowanych przez bibliotekę. Ma więc być nowocześnie i z pomysłem.

 W myśl założeń projektowych zostanie wykonany remont podjazdów dla osób niepełnosprawnych, a poszczególne sale, w tym czytelnia i wypożyczalnia zostaną powiększone. Przebudowa uwzględnia też m.in. termomodernizację i remont wnętrza biblioteki, przebudowę i remont intalacji sanitarnych, kotłowni i instalacji c.o.,instalacji wentylacyjnej grawitacyjnej, odgromowej a także m.in. ramont dachu - w związku z troską o środkowisko burmistrz Robert Czapla wskazał, że jednym z rozwiązań może być instalacja systemu fotowoltaicznego, którzy rozwiązałby też sprawę oświetlenia budynku. O dotacje na inwestycje łączące modernizację obiektów użyteczności publicznej z oszczędnością energetyczną w ramach odnawialnych źródeł energii, urząd będzie się starać między innymi w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska lub z Funduszy Norweskich.

 W spotkaniu wzięli też udział: Paulina Golacik z Wydziału Inwestycji i Remontów oraz Jarosław Soborski - kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Funduszy, Kultury i Sportu.

Dokumentacja projektowo-kosztorysowa na przebudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej ma zostać wykonana do 4 czerwca 2020r.

Beata Strzelecka