Odpady_rolnicze
Zagospodarowanie odpadów pochodzących z rolnictwa to zadanie ich wytwórcy (rolnika), który ma obowiązek podpisania indywidualnej umowy na ten cel. Problem z tego typu odpadami wiąże się głównie z tym, że nie są on uznawane za odpady komunalne.

Mimo tego, że samorząd lokalny nie ma obowiązku organizowania zbiórek wszelkich odpadów z produkcji rolnej, Gmina Nowogard postanowiła pomóc rolnikom w tym zakresie. Pod koniec 2019 r. Urząd Miejski w Nowogardzie przeprowadził nabór deklaracji od zainteresowanych tematem rolników, aby określić ilość odpadów znajdujących się na terenie gminy, które miałyby zostać objęte programem. W efekcie zebrano deklaracje na usunięcie blisko 270 ton odpadów z działalności rolniczej - folii rolniczych po nawozach sztucznych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag.

12 maja 2020 r. Burmistrz Nowogardu Robert Czapla podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie utylizacji odpadów powstających z działalności rolniczej w ramach pilotażowego programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.Dzięki temu, uzyskano kwotę 135 000,00 zł (100% wartości projektu, bez udziału środków własnych gminy) na realizację projektu usunięcia odpadów od rolników.

W styczniu i lutym br. został dokonany wybór podmiotu odpowiedzialnego za odbiór oraz poddanie odpadów odzyskowi lub unieszkodliwieniu oraz wyznaczenie miejsca i terminów ich zbiórki.W dniach 23-24 lutego 2021 r. odebrano zadeklarowane 270 ton odpadów z 43 gospodarstw rolnych z terenu Gminy Nowogard oraz sąsiedniej gminy Osina (Redło). Dzięki temu w dużym stopniu udało się zagospodarować sporą część odpadów, co oczywiście stanowi pierwszy krok na przyszłość w celu rozwiązania problemu, gdyż praktycznie wszyscy rolnicy wyrażali chęć ponownego udziału w projekcie.Wykonawcą zamówienia była firma Recykling Polska-UE Grigore Bełz z Żagania.

Jarosław Soborski