W ZWIĄZKU Z ARTYKUŁAMI „GŁOS W SPRAWIE ŚWIETLIC WIEJSKICH” ORAZ „OSTRZYCA POWIEDZIAŁA NIE”

W nawiązaniu do artykułów z dnia 31.10.2013 r. pod tytułem „Głos w sprawie świetlic wiejskich” oraz z dnia 8.11.2013 roku „Ostrzyca powiedziała nie” opublikowanych w Dzienniku Nowogardzkim, związanych z projektem uchwały w sprawie określenia zasad, trybu korzystania i regulaminu świetlic wiejskich oraz w związku z niejasnościami dotyczącymi poszczególnych zapisów owej uchwały, uprzejmie wyjaśniam.

W miesiącu kwietniu br sołtys sołectwa Długołęka złożył do Urzędu Miejskiego protokół z zebrania wiejskiego, na którym sołectwo uchwaliło własny projekt regulaminu świetlicy w Długołęce. Również w trakcie spotkań okresowych sołtysi niejednokrotnie podnosili kwestię opracowania regulaminu, który ułatwiłby udostępnianie świetlic wiejskich.

Z uwagi na zapisy art 40 ust 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r. Poz. 594) o brzmieniu „na podstawie niniejszej ustawy organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”, regulamin, zasady i tryb korzystania ze świetlic wiejskich na terenie gminy musi regulować uchwała Rady Miejskiej i muszą być one ujednolicone dla wszystkich 25 świetlic.

W dniu 22 października br w Trzechlu, podczas konferencji na temat bezpieczeństwa, połączonej ze spotkaniem sołtysów, przekazano sołtysom projekt uchwały w sprawie świetlic wiejskich wraz z prośbą o zapoznanie się i konsultację z mieszkańcami swoich sołectw. Na zgłaszanie uwag do projektu uchwały sołtysi mają czas do następnego zebrania okresowego, które odbędzie się na koniec listopada i poświęcone będzie regulaminowi i innym sprawom bieżącym. Do dzisiaj pisemne uwagi do projektu regulaminu złożył sołtys sołectwa Długołęka i będą one rozpatrzone.

Projekt uchwały zawiera załączniki w sprawie udostępnienia świetlicy bezpłatnie i za odpłatnością. W umowach użyczenia lub najmu „osoba upoważniona przez burmistrza” oznacza sołtysa lub osobę z Rady Sołeckiej. Uchwała nie zmienia zatem dotychczasowego sposobu administrowania świetlicą, a jedynie daje sołtysowi odpowiednie umocowanie prawne, którego dotychczas nie posiadał.

Zapis w uchwale, mówiący że dochody z wynajmu świetlic stanowią dochód gminy nie stanowi próby „fiskalizacji” czy „zamachu na wiejską kasę” jak przedstawiają to redaktorzy Dziennika Nowogardzkiego i sołtys Ostrzycy. Kwoty wpłacone do kasy gminy z tytułu wynajęcia świetlic będą nadal do dyspozycji sołectwa, które będzie mogło przeznaczyć je na cele nie ujęte w funduszu sołeckim.

Powodem, dla którego wprowadzono do treści uchwały taki zapis, jest uzyskanie dodatkowych pieniędzy poprzez umożliwienie gminie odzyskania podatku VAT od środków wydanych na remont świetlic. Owe dodatkowe pieniądze zostałyby skierowane na teren wiejski. Aby jednak mogło to mieć miejsce, świetlice muszą generować dochód w postaci opłat za najem i musi on stanowić dochód gminy. Skoro gmina przeznaczyła w 2013 r. na utrzymanie i remonty świetlic ponad 740 tysięcy złotych, to uzyskany w ten sposób zwrot VAT wyniósłby około 139 tysięcy. Jest to przeszło dziesięć razy tyle, ile w ramach ustawy o funduszu sołeckim otrzyma w 2014 r. Ostrzyca! Ponadto, podkreślam raz jeszcze, iż środki ze zwrotu podatkowego zostaną w całości przeznaczone na dalsze inwestycje na terenach wiejskich.

Projekt uchwały wciąż znajduje się w fazie konsultacji z sołtysami i społecznością sołectw. To od nich zależy, czy uchwała wejdzie w życie w proponowanym brzmieniu. Obecne zapisy uchwały dają szansę na pojawienie się w budżecie gminy nowej puli pieniędzy na inwestycje na wsi – to, czy z sołectwa z tych pieniędzy skorzystają, zależy od ich mieszkańców.

Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Rolnictwa
Ewa Jakubcewicz