ZNPNie znam takiej gminy jak Nowogard, która dokłada na utrzymanie oświaty drugie tyle co przekazywane jest samorządowi jako dotacja na prowadzenie placówek oświatowych na jej terenie (St. Jakubczak, Prezes Oddziału ZNP w Nowogardzie).

Piotr Suchy: Pani Prezes, głośno jest ostatnio o zamykaniu szkół i zwalnianiu nauczycieli. Co jest tego podstawową przyczyną?
Stanisława Jakubczak, Prezes Oddziału ZNP w Nowogardzie: Dwa razy w roku jestem na szkoleniach związkowych, gdzie spotykają się prezesi Oddziałów ZNP województwa Zachodniopomorskiego, a ostatnio również Pomorskiego i Lubuskiego skąd otrzymuję informacje, że na skutek zbyt małych środków przekazywanych przez państwo na prowadzenie oświaty co roku ubywa przede wszystkim szkół, a w związku z tym zwalniani są nauczyciele. Na nic zdają się protesty rodziców, nauczycieli, walczących o istnienie placówek, gdy brak jest pieniędzy.

PS: Jakie jest więc zadanie Związku na ten czas?
SJ:Zadaniem Związku jest utrzymywanie zatrudnienia dla wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, którzy zostali skrzywdzeni przez centralny system zarządzający zmuszający ich do pracy w wieku, w którym są w stanie pracować tylko jednostki.
PS: Co dziś staje się największym problemem?
SJ:Nauczyciele, podejmujący pracę, szli do tego zawodu ze względu na przywileje zawarte w Karcie Nauczyciela, tj.30-letni okres pracy, wakacje w celu regeneracji sił oraz urlopy zdrowotne. Obecnie rządzący szukając oszczędności zniweczyli ustalenia poprzedników twierdząc, że damy radę pracować do 67 roku życia. Myślę, że zaplanowany system oświatowy jest testem na wytrwałość życia człowieka, gdyż w tych warunkach wielu z nas nie doczeka się emerytury.
PS: A jak ma się sprawa z zarobkami wśród nauczycieli?
SJ:Wbrew opinii na pewno nie przyciągają do pracy tym zawodzie zarobki, gdyż nauczycielskie pensje zasadnicze z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym wynoszą:
- dla nauczyciela stażysty: 2.325 zł
- dla nauczyciela kontraktowego: 2.393zł
- dla nauczyciela mianowanego: 2.717zł
- dla nauczyciela dyplomowanego: 3.191zł
Ale są to pobory zasadnicze brutto.
Jeżeli do tych pensji doliczyć dodatki, o których tak głośno się dyskutuje, co by tu jeszcze nam zabrać, np. stażowy dla stażysty - 0%, dodatek motywacyjny 0%, a od tych poborów trzeba odliczyć około 35 % na podatki, jak: ZUS i inne, to nauczyciel rozpoczynający pracę na rękę otrzyma niewiele ponad 1500 zł. Nie ma czego nam zazdrościć, zwłaszcza, że obecnie ze względu na podniesienie wieku emerytalnego oraz malejącą liczbę uczniów młodzi nauczyciele, w zasadzie nie mają możliwości podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie.
PS: Jakie propozycje rządu są dla środowiska nauczycielskiego zagrożeniem?
SJ:Propozycje zmian w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela proponowane przez rząd zmierzają do degradacji środowiska nauczycielskiego, byle jakości nauczania i dalszej likwidacji placówek oświatowych i tym zamierzeniom Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi DOŚĆ.
PS: Jakie kroki planuje ZNP w obronie praw nauczycieli?
SJ:Od 18 – 23 listopada br. w placówkach oświatowych trwać będzie akcja protestacyjna, 23 listopada /sobota/ ZNP będzie protestować w Warszawie. W tej akcji Oddział ZNP Nowogard reprezentować będzie Zarząd i prezesi Ogniska ZNP w placówkach.
PS: Jak ocenia Pani działalność burmistrza wobec nowogardzkiej oświaty?
SJ:Pomimo bardzo napiętego budżetu w naszej gminie, szkoły, według obietnicy Pana Burmistrza z dnia 18 października br. nie będą likwidowane i nie będzie zwolnień nauczycieli. Dziękuję Panu Burmistrzowi Robertowi Czapli, za ogromną troskę za wychowanie naszych pociech a zarazem nas nauczycieli i pracowników oświaty.
PS: Dziękuję za wywiad.

Najistotniejsze projektowane zmiany w prawie oświatowym, które mają obowiązywać od 2014 r.
Przeczytaj koniecznie!
I. Zmiany w ustawie o systemie oświaty
1. Możliwość przekazywania szkół i placówek bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy do prowadzenia związkom międzygminnym lub powiatów. Oznaczać to będzie:
stosowanie Karty Nauczyciela w ograniczonym zakresie (tj. nowy organ prowadzący określał będzie pensum dydaktyczne, wynagrodzenia, sposób zatrudnienia, a także świadczenia socjalne i pracownicze)
ograniczenie uprawnień związkowych określonych w ustawie o związkach zawodowych
pozbawienie pracowników niepedagogicznych statusu pracownika samorządowego (stosunek pracy określi nowy pracodawca)
2. Możliwość zatrudniania w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego do pracy z dziećmi osób niebędących nauczycielami
3. Możliwość zatrudniania w szkołach podstawowych nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy (osoby wspierające nauczycieli).
II. Zmiany w ustawie – Karta Nauczyciela
1. Usytuowanie komisji dyscyplinarnych na poziomie organu prowadzącego. Oznacza to m.in., że organ wykonawczy JST będzie powoływał rzecznika dyscyplinarnego spośród pracowników swojego urzędu
2. Awans na stopień nauczyciela dyplomowanego na poziomie organu prowadzącego z ograniczoną rolą organu nadzoru pedagogicznego i ekspertów, awans na każdym stopniu ze wzmocnioną rolą rodziców
3. Nowy system wynagradzania niegwarantujący nauczycielom osiągania średnich na poszczególnych stopniach awansu, z jednoczesną zmianą ustalania prawa do dodatku uzupełniającego
4. Włączenie do wynagrodzeń dodatków wiejskich, a w konsekwencji obniżenie wynagrodzenia
5. Rejestrowanie czasu pracy według sposobu i formy określonej przez dyrektora (oznacza to kilkadziesiąt tysięcy sposobów rejestrowania czasu pracy).
6. Ograniczenie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia
7. Nowy, niekorzystny sposób udzielania urlopów wypoczynkowych w placówkach feryjnych i nieferyjnych
8. Likwidacja dodatków na zagospodarowanie dla młodych nauczycieli.

23 listopada br. wspólnie powiedzmy temu DOŚĆ TEGO!

ZNPWg materiałów z ZNP o./Nowogard