W dniach 07.05.-08.05.2008 maja 2008r. w Nowogardzie przebywała 7-osobowa delegacja z miasta partnerskiego z Kävlinge ze Szwecji. Gmina Nowogard podpisała Umowę o Partnerskiej Współpracy z gminą Kävlinge w grudniu 2005 roku.

Delegacja z miasta Kävlinge z wizytą partnerską w Nowogardzie

Pierwszego dnia wizyty goście zwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie oraz obserwowali działania uczniów podczas Sejmiku Ekologicznego i debatę „Razem łatwiej”.

Gościli również w firmie RIETER AUTOMOTIVE POLAND Sp. z o.o., w której przyglądali się procesom produkcyjnym wykładzin wygłuszających do samochodów VOLVO i SAAB.

Po południu odbyło się spotkanie delegacji szwedzkiej w Urzędzie Miejskim z władzami naszego miasta, podczas którego nastąpiła prezentacja obu gmin, prezentacja firm oraz omówienie wspólnego projektu unijnego. Wraz z delegacją przybył dyrektor firmy Cap Team z Kävlinge z branży komputerowej oraz prezes zarządu firmy z Lublina, która ściśle współpracuje z firmą OPSIS z Kävlinge. Nasza delegacja miała okazję zwiedzić firmę „OPSIS” podczas ubiegłorocznej wizyty w Kävlinge. Firma OPSIS jest przedsiębiorstwem projektującym, produkującym oraz prowadzącym sprzedaż systemów do analizy jakości powietrza. Podczas spotkania obie firmy przedstawiły swoją ofertę. Z naszej strony zaprezentował się pan Stanisław Osajda, właściciel firmy PHU „ESO”, który zainteresował gości swoim produktem, kombinezonem mikrofalowym. W drugiej części spotkania nastąpiło omówienie możliwości złożenia wspólnego wniosku do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli w ramach programu „Europa dla Obywateli” i działania „Partnerstwo Miast”. Ustalono, iż wspólny projekt może być zrealizowany w przyszłym roku w ramach obchodów 700-lecia Nowogardu.

Podczas drugiego dnia pobytu goście zwiedzili obiekt ekologiczny w Płotkowie. Byli pod wrażeniem wybudowanej z pomocą środków unijnych INTERREG IIIA „Kuźni Płotkowo” i odbywających się w niej działań ekologicznych. Po południu podczas wycieczki pieszej odwiedzili również Nowogardzki Dom Kultury, Bibliotekę Miejską oraz zwiedzili nasze miasto.
Podczas wizyt, spotkań i rozmów dokonano ustaleń dotyczących dalszej współpracy między miastami m.in. nawiązanie współpracy między uczniami i nauczycielami obu miast, nawiązanie współpracy naszych harcerzy ze skautami w Szwecji, realizacja wspólnych projektów (również trójstronnych wraz z niemieckim miastem partnerskim) i pozyskanie na te cele środków zewnętrznych oraz rozwinięcie współpracy gospodarczej i kulturalnej. W drugim półroczu nasi przedsiębiorcy będą mieli możliwość zaprezentowania oferty swoich firm podczas spotkania z przedsiębiorcami szwedzkimi w Kävlinge. A już 01 czerwca przybędzie do nas z miasta partnerskiego Staffan Björklund ze swoim teatrem lalkowym i bezpłatnie wystawi sztukę dla dzieci w Nowogardzkim Domu Kultury.

Krystyna Dwornik
Wydział RLiF